محتوای فطرت
جستجو در پرسش و پاسخ

براساس دعاي جوشن كبير استعانت فقط از خدا ميباشد چرا شيعه از ايمه خود استعانت مي جويد؟

براساس دعاي جوشن كبير استعانت فقط از خدا ميباشد چرا شيعه از ايمه خود استعانت مي جويد؟ اين با مضمون دعاها منافات دارد.

توضيح:يكي از جملات بند سي و هشتم دعاي شريف جوشن كبير اين است: « يا من لا يستعان الا به يعني اي خدايي كه به غير او استعانت نمي شود. » و اين با كلام خدا در سوره ي حمد موافق است: « و اياك نستعين يعني خدايا تنها از تو استعانت مي جوييم. » چگونه شيعه در مشكلات خود از ايمه كمك و استعانت در خواست مي كند؟

پاسخ 1: قرآن, خود به استعانت از غير خدا امر كرده است.
1-1- خداوند در آيه ي 45 سوره ي بقره مي فرمايد: « و استعينوا بالصبر و الصلوه و انها لكبيره الا علي الخاشعين يعني به صبر و صلات استعانت بجوييد و به درستي كه صلات هر آينه بزرگ است مگر بر خاشعين. » همچنين خداوند در آيه ي 153 سوره ي بقره مي فرمايد: « اي كساني كه ايمان آورده ايد از صبر و صلات استعانت بجوييد به درستي كه خداوند با صبر كنندگان است. »
روشن است صبر و صلات در هر دو معناي ظاهر و باطن غير از پروردگار است ولي استعانت به اين دو چون به امر خداوند است و خداوند اين دو را وسيله ي نجات و گشايش كارها قرار داده است مانعي ندارد (1).

پاسخ 2: پيامبران از غير خدا استعانت كرده اند.

1-2- اگراستعانت از غير خداوند حرام بود ذوالقرنين (كه در سوره كهف قصه اش نقل شده) نمي فرمود: « اعينوني بقوه يعني به قوت خود مرا اعانت كنيد.» (اين كلام را وقتي فرمود كه به محل سد ياجوج رسيدند و بستن راه ياجوج و ماجوج را درخواست كردند پس فرمود: « مرا به قوت خود اعانت كنيد تا براي شما سدي قرار دهم. »)

2-2- اگر طلب اعانت و ياري از غير پروردگار جايز نبود خداوند در ‌آيه ي 5 سوره ي مايده نمي فرمود « ‌تعاونوا علي البر و التقوي.» يعني اي مؤمنين يكديگررا در امور خير اعانت كنيد و در معصيت و تعدي يكديگر را اعانت نكنيد.» اعانت و استعانت مؤمنين از يكديگر درامور خير جايز و گاهي واجب و در امور شر حرام مي باشد.

1- معناي ظاهر صبر واضح است. از روايات صحيح و معتبر چنين استفاده مي شود كه در باطن دو معناي ديگر نيز دارد يكي روزه و ديگري رسول الله - صلي الله عليه و آله- . معناي ظاهر صلات نماز است و در باطن دو معناي ديگر دارد يكي صلوات بر محمد و آل محمد و ديگري ولايت مولي اميرالمؤمنين عليه السلام. در روايات هر سه معناي مذكور را فرموده اند و به استعانت به تمام معاني صبر و صلات امر شده است.

سايت فطرت

تعداد بازديد:385     1386/2/27 7:9:47 ق.ظ

0 امتياز
0 تعداد

نظر کاربران:

نظر شما درباره ی این مطلب
نام:
متن:
ایمیل:
کد امنیتی:   
ارسال این مطلب به دوستان
نام و نام خانوادگی فرستنده:
ایمیل گیرنده:

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است
درباره ما   تماس با ما