محتوای فطرت
جستجو در اخبار

زندگي نامه مالك اشتر نخعي

مالك بن حارث عبد يغوث نخعي، معروف به مالك اشتر، از فرماندهان نظامي و بزرگ و از دلاوران شجاع و ياران و اصحاب خاص اميرالمؤمنين علي عليه السلام. او مردي بسيارقوي و از رهبران و بزرگان شيعه است و بسيار عالم و زاهد و عاقل و زندگي با فقر و درويشي داشت. بر قوم خود رياست داشت و با جماعت كوفي براي مطالبه حقوق خودشان، به نزد خليفه سوم(عثمان) رفت. سعيدبن عاص والي عثمان در كوفه، به دستور عثمان و در ادامه سياست تبعيدي كه عثمان آن را دنبال مي كرد، مالك را به همراه 9 نفر ديگر به شام تبعيد و بعد به كوفه برگرداند و مجددا به حمص تبعيد نمود. مالك اشتر مردم را براي بيعت با حضرت علي عليه السلام رهبري كرد.
در جنگ جمل و جنگ صفين، امام را همراهي كرد، رشادت ها و جانفشاني هاي او در اين جنگها در تاريخ ثبت است. در صفين اهل شام را درهم كوبيد تا آنكه جنگ را به سمت معاويه رساند و پيش از آنكه سپاهيان، فريب قرآن بر سر نيزه كردن را بخورند و امام علي عليه السلام مجبور شود كه تن به حكميت بدهد، پيروزي را نزديك كرده بود. وي در جنگها با كفار شركت مي كرد و در واقعه يرموك حاضر بود و چشمش در آن حادثه پاره شد و به همين علت به او اشتر به عربي كسي كه پلك چشمش برگشته باشد، مي گفتند. مالك فرماندار نصيبين در نزديكي جزيره از طرف امام علي عليه السلام بود كه جنگي را بر ضد متمردين از اصحاب معاويه به فرماندهي ضحاك، در شمال رهبري كرد.
مهمترين واقعه زندگي مالك اشتر در سال 38 هـ ق بود كه اميرالمؤمنين علي عليه السلام او را به حكومت مصر منصوب كرد و فرستاد تا فتنه اي به كمك معاويه بر ضد محمدبن ابي بكر بپا شده بود، خاموش كند. پيش از آنكه به مصر رود آن حضرت براي اهل مصر كاغذي نوشت كه بعضي از مفاد آن چنين بود: بنده اي از بندگان خدا را به سوي شما فرستادم كه در زمان ترس، چشمش خواب ندارد و در هنگام خطر، از دشمن نمي ترسد. او مالك پسر حارث از طايفه مذحج است. پس گفته هاي او را بشنويد و به فرمان او كه مطابق حق باشد گردن نهيد. اكنون با همه نيازي كه به او دارم، او را نزد شما فرستادم كه خيرخواه شماست.
علي(عليه السلام) زماني كه او را به حكومت مصر منصوب كرد نامه اي براي او نوشت كه مشتمل بر لطايف و محاسن بسيار و پند و حكمت زياد است. اين منشور حكومتي و عهدنامه كه حضرت به مالك عطا نمود، از نفيس ترين و ارزنده ترين مطلب حكمراني و حكومت داري و مردم داري است كه بسيار معروف و بارها آن ترجمه شده و در نهج البلاغه آمده است. بنا به نقل تاريخ، چون اين خبر به معاويه رسيد پيغام داد براي يكي از مالكان روستاهاي بين راه مصر، كه مالك اشتر را مسموم كن تا من خراج بيست سال را از تو نگيرم. وقتي مالك به آنجا رسيد، دهقان كه فهميده بود او عسل را زياد دوست دارد، مقداري عسل مسموم براي مالك، هديه آورد و قدري هم از اوصاف و فوايد عسل، حرف زد. او شربتي از آن عسل زهرآلود را خورد كه هنوز كاملا از گلوي او پايين نرفته بود كه در همان بين راه از دنيا رحلت نمود. بعضي گفته اند كه شهادتش در قلزم واقع شد و نافع، غلام عثمان او را مسموم كرد.
فرمايش اميرالمؤمنين علي عليه السلام درباره مالك:
علي عليه السلام فرمود: مالك براي من چنان بود كه من براي رسول خدا صلي الله عليه و آله بودم و به اصحاب خود فرمود: اي كاش در ميان شما دو نفر مثل او و بلكه يكنفر مثل او داشتم. و نيز فرمود: او مردي بود كه براي ما خيرانديش و خيرخواه و براي دشمن ما تند و سركش بود. ما از او خرسنديم و خدا از او خرسند باشد و بر پاداش او بيفزايد. و وقتي خبر شهادت مالك به حضرت علي رسيد، آنقدر اندوهناك و محزون و متأسف شد و بر منبر رفت و خطبه اي خواند و بعد از منبر به خانه رفت و بزرگان نخع به خدمت آن حضرت براي تسليت آمدند و آن حضرت متأسف بود و فرمود: خدا مالك را بيامرزد. به خدا قسم مرگ تو جهاني را محزون و غمگين و جهاني را خوشحال كرد. بر تو باد گريه كنان بگريند و آيا مانند مالك وجود دارد؟ و باز فرمود: چه بگويم در مورد مردي كه حياتش اهل شام را درهم شكست و مرگش اهل عراق را نابود كرده است.
مالك اشتر از زبان پيامبرہ(صلي الله و عليه و آله و سلم):
نقل است كه از او نزد پيغمبر، ذكري شد. آن حضرت فرمود: او حقيقتا مؤمن است. همچنين پيغمبر در مسير خود در تبعيدگاه ابوذر، به هنگام تجهيز و دفن ابوذر فرمود: يكي از شما در بياباني مي ميرد و گروهي از مؤمنان بر او حاضر مي شوند. از اين رو پيغمبر بر ايمان او گواهي داد. منبع: پايگاه اطلاع رساني حج

1388/06/07 1:58 PM - شيعه نيوز

تعداد بازديد:193     1388/6/7 6:30:11 ق.ظ

0 امتياز
0 تعداد

نظر کاربران:


لیلی عباسی -[1390/3/13 3:0:45 ب.ظ]

بعد از دیدن فیلم مختارنامه دوست داشتم بیشتر در مورد مالک اشتر بدونم کسی که در مراسمات کمتر ازش یاد میشه.ازتون ممنونم

نظر شما درباره ی این مطلب
نام:
متن:
ایمیل:
کد امنیتی:   
ارسال این مطلب به دوستان
نام و نام خانوادگی فرستنده:
ایمیل گیرنده:

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است
درباره ما   تماس با ما