محتوای فطرت
جستجو در گوناگون

اميرالمومنين مخاطب خاص «يا ايهاالذين آمنوا»هاي قرآن است

آيت‌الله خزعلي:اميرالمومنين مخاطب خاص «يا ايهاالذين آمنوا»هاي قرآن است

هرجا در قرآن «يا ايهاالذين آمنوا» است، رييس، شريف و امير آن، علي‌ابن ابي‌طالب است كه بسياري از علماي اهل سنت نيز به آن اشاره كرده‌اند. به گزارش شيعه نيوز به نقل ازايكنا آيت‌الله ابوالقاسم خزعلي، دبيركل بنياد بين‌المللي غدير در سخنراني ‌پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران، غدير خم را عيد اساس دين، اكمال نعمت، اتمام دين و رضاي پروردگار و عيد مأيوس شدن براندازان و كفار با انتصاب امام علي (ع) عنوان كرد و آن را به همگان تبريك گفت. وي با نقل روايتي از ابن‌عباس، مبني بر اينكه فضايل امام علي (ع) بيش از 30 هزار است، تصريح كرد:
فضيلت اين مرد از شمارش بيرون است. دبيركل بنياد بين‌المللي غدير در ادامه با بيان اينكه «يا ايهاالذين آمنوا» در قرآن 89 بار تكرار شده كه همه در مدينه بوده و هيچ يك در مكه نبوده، افزود:
اين تعداد «يا ايهاالذين آمنوا» در 20 سوره آمده كه 11نوبت آن در سوره بقره و 16 نوبت آن در سوره مايده آمده است. آيت‌الله خزعلي با بيان شرايط مسلمانان قبل از هجرت پيامبر (ص) از مكه به مدينه، به بيان برخي از ويژگي‌هاي امام علي (ع) ‌پرداخت. سخنران ‌پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران يادآور شد: امام علي (ع) در جنگ خندق ضربتي را وارد كردند كه ‌پيامبر (ص) درباره آن فرمودند: «تمام مردم و طايفه جن تا قيامت هرچه عبادت كنند، مادون ضربت علي است در خندق» آيت‌الله خزعلي: امام علي (ع) در جنگ خندق ضربتي را وارد كردند كه ‌پيامبر (ص) درباره آن فرمودند: «تمام مردم و طايفه جن تا قيامت هرچه عبادت كنند، مادون ضربت علي است در خندق» وي تأكيد كرد: هرجا در قرآن «يا ايهاالذين آمنوا» است، رييس، شريف و امير آن، علي‌ابن ابي‌طالب است كه تعدادي از علماي اهل سنت نيز به آن اشاره كرده‌اند و مردم بايد با عزت در اين زمينه كار كنند.

دبيركل بنياد بين‌المللي غدير در بخش ديگري از سخنان خود در جمع نمازگزاران تهراني، به سخن شهيد مدرس مبني بر اينكه «سياست ما عين ديانت ماست و ديانت ما عين سياست ما» اشاره كرد و گفت:
برخي تا آن روز مي‌گفتند كه روحانيت به سياست كاري نداشته باشند، در حالي كه سياست از اركان ديانت است و من با عرض ادب به مرحوم مدرس مي‌گويم: « سياست ما ديانت ماست، كم است، بلكه سياست ما قوام ديانت ماست.» اين حافظ و مفسر قرآن كريم در ادامه با بيان اينكه سوره مايده در نزول سوره 112 است، ابراز داشت: در اين سوره قوا كاملا تقويت شده، لذا 16 بار «يا آيهاالذين آمنوا» تكرار شده و در ابتداي سوره نيز «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ...» آمده كه معلوم مي‌شود مطالب مهمي در پيش است. آيت‌الله خزعلي با اشاره به آيه 67 سوره مايده؛
«يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ...»
با بيان برخي جزييات واقعه غدير و پاسخ‌گويي به شبهات برخي اهل تسنن در اين رابطه پرداخت. وي همچنين به مسيله تضييع حق امام علي (ع) در خلافت و درخواست مردم از ايشان براي ‌پذيرفتن آن اشاره كرد و توضيح داد: علي (ع) مي‌فرمايد: « به خدا تا زماني كه امور مسلمين روبراه است، من تسليم هستم و مي‌دانم حق با من است و بگذاريد جور با من باش، ولي براي انسجام كار مردم تسليم هستم.» سياست ما قوام ديانت ماست سياست از اركان ديانت است و من با عرض ادب به مرحوم مدرس مي‌گويم: « سياست ما ديانت ماست، كم است، بلكه سياست ما قوام ديانت ماست.» دبيركل بنياد بين‌المللي غدير در ادامه به ذكر دو خاطره و رويداد در خصوص فضايل امام علي (ع) به نقل از مرحوم علامه محمدتقي جعفري پرداخت. اين مفسر قرآن كريم، با بيان اينكه تا كنون در 29 استان بنا گذاشته شده كه عيد غدير، عيد بزرگ ما است، اظهار داشت: تنها استان كردستان باقي مانده كه به آنجا نيز سفر خواهم كرد. همچنين در كشورهاي آلمان، هلند، بلژيك، كشورهاي حاشيه درياي خزر و هند نيز اين مطلب را اعلام كرده‌ام كه پذيرفته شده است.

منبع خبر: ايكنا


سايت شيعه نيوز

تعداد بازديد:304     1386/10/9 12:45:39 ق.ظ

5 امتياز
1 تعداد

نظر کاربران:

نظر شما درباره ی این مطلب
نام:
متن:
ایمیل:
کد امنیتی:   
ارسال این مطلب به دوستان
نام و نام خانوادگی فرستنده:
ایمیل گیرنده:

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است
درباره ما   تماس با ما