محتوای فطرت
جستجو در گوناگون

ثواب گريه كردن براي امام حسين (ع)

ثواب گريه كردن براي امام حسين (ع)

يكي از رواياتي كه در زمينه ي ثواب گريه بر حسين (ع) نقل شده است روايت ريّان بن شبيب از حضرت ثامن الايمه امام رضا (ع)است، كه به اين شرح مي باشد:
روز اول محرم خدمت امام رضا(ع) رسيدم فرمود: اي پسر شبيب، روزه داري؟ عرض كردم نه. پس امام گفت: بدرستيكه اين روز، روزي است كه زكريّا پروردگارش را خواند و گفت: پروردگارا فرزند پاكيزه اي به من عطا كن كه تو شنونده دعايي.
پس خدا دعايش را اجابت فرمود و به امر پروردگار فرشته ها زكريّا را كه در محراب عبادت ايستاده بود مخاطب قرار داده و گفتند كه خدا ترا مژده مي دهد به يحيي.
پس كسي كه روزه بدارد اين روز و سپس دعا كند خدا دعايش را مستجاب مي فرمايد چنانكه دعاي زكريّا (ع) را مستجاب فرمود.
سپس فرمود: پسر شبيب. بدرستيكه محرم ماهي است كه اعراب جاهليّت بخاطر احترامش ظلم و ستم و كشت و كشتار را در آن ماه حرام كرده بودند و اين امّت با اينكه به حرمت اين ماه آشنايي داشت معهذا احترام پيامبر خود را رعايت نكرد و در اين ماه فرزندان پيامبر خود را كشتند و زنانشان را اسير نمودند و اموالشان را غارت كردند پس خدا هرگز آنها را نيامرزد.
پسر شبيب، اگر مي خواهي براي چيزي گريه كني پس براي حسين بن علي بن ابيطالب (ع) گريه كن كه او را ذبح كردند همانطور كه گوسفند را ذبح مي كنند و از اهلبيت او هم هيجده نفر را با او به شهادت رساندند كه در روي زمين مثل و مانند نداشتند، و به تحقيق هفت آسمان و زمين براي شهادت آن حضرت گريه كردند، و چهار هزار فرشته براي ياري او از آسمان فرود آمدند، امّا وقتي رسيدند كه حسين (ع) كشته شده بود لذا اين فرشتگان پريشان مو و گرد آلود اطراف قبر حسين معتكفند تا قايم ما قيام كند آنگاه او را ياري خواهند كرد و شعار آنها يا لثارات الحسين است (اي انتقام گيرندگان خون حسين).
پسر شبيب، پدرم برايم حديث فرمود از پدرش، از جدّش كه وقتي جدّم حسين به شهادت رسيد از آسمان خون و خاك سرخ باريد.
پسر شبيب، اگر براي حسين چنان گريه كني كه اشكهايت بر گونه هايت جاري شود خداوند همه ي گناهان كوچك و بزرگ ترا مي آمرزد؛ اندك باشد يا بسيار.
پسر شبييب، اگر ترا خوشحال مي كند كه به هنگام ملاقات با خدا گناهي نداشته باشي پس حسين عليه السلام را زيارت كن، پسر شبيب، اگر مي خواهي در غرفه هاي بهشتي با پيامبر اكرم (ص) باشي بر قاتلان حسين لعنت فرست.
پسر شبيب، اگر مي خواهي ثواب شهداي كربلا نصيبت شود هنگامي كه ياد شهداي كربلا را مي كني بگو: كاش من هم با آنها بودم و از فوز و سعادت بزرگ بهره مند مي شدم.
پسر شبيب اگر مي خواهي كه در بهشت با ما باشي در بالاترين درجه ها و مرتبه ها پس به حزن و اندوه ما محزون و اندوهناك باش و به خوشحالي و شادي ما شاد و خوشحال، و ولايت و دوستي ما را بپذير، كه اگر مردي سنگي را دوست خود گيرد و به او توليّ جويد خدا در روز قيامت او را با سنگ محشور فرمايد.


منبع: بحارالانوار، ص 285 نفس المهموم، ص 26


سايت شيعه نيوز

تعداد بازديد:493     1386/10/22 6:6:42 ق.ظ

0 امتياز
0 تعداد

نظر کاربران:


-[1391/8/28 2:15:20 ق.ظ]

بله، به نظر من اگر روزانه یک ساعت گریه کنیم خیلی به حال همه مفید واقع می شود.

نظر شما درباره ی این مطلب
نام:
متن:
ایمیل:
کد امنیتی:   
ارسال این مطلب به دوستان
نام و نام خانوادگی فرستنده:
ایمیل گیرنده:

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است
درباره ما   تماس با ما