در سال ۲۳۶ قمري دستور داد آرامگاه سرور شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) و بناهاي اطراف آن ويران شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني بعثه مقام معظم رهبري متوكل در سال ۲۳۶ قمري دستور داد آرامگاه سرور شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و بناهاي اطراف آن ويران و زمين پيرامون آن كشت شود و نيز در اطراف آن پاسگاه‌هايي برقرار ساخت تا از زيارت آن حضرت جلوگيري كند.

گويا هيچ يك از مسلمانان حاضر به تخريب قبر امام حسين (ع) نبوده است زيرا او اين كار را توسط شخصي بنام «ديزج» انجام داد كه يهودي الأصل بود. متوكل اعلام كرد: رفتن به زيارت حسين بن علي(ع) ممنوع است و اگر كسي به زيارت او برود مجازات خواهد شد.(۱) او مي‌ترسيد قبر امام حسين (ع) پايگاهي بر ضد او گردد و مبارزات و شهادت آن شهيد بزرگوار الهام بخش حركت و قيام مردم در برابر ستم‌هاي دربار خلافت شود. اما شيعيان و دوستداران سرور شهيدان در هيچ شرايطي از زيارت آن تربت پاك باز نايستادند و زايران انواع صدمه‏‌ها و شكنجه‏‌ها را تحمل مي‌كردند و باز به زيارت مي‌رفتند. پس از قتل متوكل دوباره شيعيان با همكاري علويان قبر آن حضرت را باز سازي كردند. (۲)

خراب كردن قبر امام حسين (ع) مسلمانان را بشدت خشمگين ساخت به طوري كه مردم «بغداد» شعارهايي بر ضد متوكل بر در و ديوارها و مساجد مي‌نوشتند و شعراي مبارز و متعهد با سرودن اشعاري او را «هجو» مي‌كردند. از جمله آن سروده‏‌ها شعري است كه ترجمه آن به قرار زير است:

«به خدا قسم اگر بني اميه فرزند دختر پيامبرشان را به ستم كشتند اينك كساني كه از دودمان پدر او هستند (بني عباس) جنايتي مانند جنايت بني اميه مرتكب شده‌اند. اين قبر حسين است كه به جان خودم سوگند (توسط عباسيان) ويران شده است. بني عباس متأسفند كه در قتل حسين (ع) شركت نداشته‌اند! و اينك با تجاوز به تربت حسين و ويران كردن قبر او به جان استخوان‌هاي او افتاده‌اند! ». (۳) (۴)

منابع:

(۱). ابوالفرج الاصفهاني همان كتاب ص ۳۹۵ - مسعودي مروج الذهب بيروت دارالأندلس ج ۴ ص ۵۱ - سيوطي تاريخ الخلفأ الطبعه الثالثه بغداد مكتبه المثني ص. ۳۴۷

(۲). ابوالفرج الاصفهاني همان كتاب ص ۳۹۶ - ور. ك به: ابن اثير الكامل في التاريخ بيروت دار صادر ج ۷ ص. ۵۵

(۳). بالله ان كانت اميه قد أتت قتل ابن بنت نبيها مظلوماً

فلقد اتاه بنو ابيه بمثله هذا لعمري قبره مهدوماً

أسفوا علي ان لايكونوا شاركوا في قتله فَتَتَبّعوه رميماً

(سيوطي تاريخ الخلفأ الطبعه الثالثه بغداد مكتبه المثني ص ۳۴۷).

(۴). گرد آوري از كتاب: سيره پيشوايان مهدي پيشوايي ص ۵۸۸.
تابناك