به گزارش «شيعه نيوز» چهارمين جلسه رسيدگي به اتهامات عوامل گروهك تروريستي داعش در حمله به مجلس شوراي اسلامي و حرم مطهر امام راحل در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامي به رياست قاضي صلواتي آغاز شد.

در جلسه امروز متهم رديف سوم اين پرونده دفاعيات خود را ارايه مي‌كند.

در سه جلسه قبلي كيفرخواست دادستاني توسط نماينده دادستان قرايت و متهمان رديف اول و دوم دفاعيات‌شان را ارايه كرده‌اند.

اين پرونده 26 متهم كه فعلاً هشت تن از متهمان در دادگاه حضور دارند.

قاضي صلواتي در ابتداي اين جلسه با اشاره به موادي از قانون آيين دادرسي كيفري مبني بر رعايت نظم و سكوت در جلسه از ر. ب. خواست در جايگاه حاضر شده و به دفاع از خود بپردازد.

قاضي صلواتي پس از حاضر شدن متهم در جايگاه خطاب به وي گفت: معاونت در افساد في‌الارض مستوجب اعدام جعل شناسنامه و كارت ملي و خريد حمل و نگهداري اسلحه و مهمات سبك و سنگين اتهامات شما است. لطفاً در راستاي اتهامات به دفاع از خود بپردازيد.

متهم گفت: من مربي باشگاه ورزشي هستم و يك روز كه از باشگاه برمي‌گشتم الف. به درب منزل ما آمد و به من گفت كه چند نفر از آشنايانم مي‌خواهند وارد كشور شوند بيا با هم به سراغ آن‌ها برويم.

وي ادامه داد: من هم چون به الف. بدهكار بودم و او قرار شده بود بابت اين كار مقدار پولي به من بدهد پيشنهاد او را قبول كردم.

قاضي صلواتي پرسيد: يعني شما نمي‌دانستيد كه آن‌ها چه كساني هستند و با چه هدفي اينگونه وارد كشور مي‌شوند

متهم پاسخ داد: خير من اصلاً آن‌ها را نمي‌شناختم و فقط مي‌دانستم كه از آشنايان الف. هستند و چون به الف. بدهكار بودم پيشنهادش را قبول كردم.

وي گفت: پس از مراجعه به مكان موردنظر آن‌ها را نيافتيم اما با كمي جستجو پس از حدود 20 دقيقه آن‌ها را پيدا كرده و به داخل آورديم.

قاضي صلواتي گفت: خير براساس گزارش‌ها اين افراد در آنجا گم شده بودند و چون شما راه بلد بوديد الف. از تو خواسته بود كه برويد و راه را براي آن‌ها پيدا كنيد شما از اعضاي فعال گروهك‌هاي تكفيري بوده‌اي لذا با دادگاه صادق باشيد.

متهم گفت: پس از رفتن به مرز و آوردن آنها آن‌ها را به خانه يكي از دوستان برديم و حدود يك هفته در آنجا اسكان داشتند و پس از يك هفته دوباره آن‌ها را به يك خانه ديگر منتقل كرديم.

قاضي صلواتي رييس شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامي تهران خطاب به متهم گفت: مگر قرار نبود شما پول بگيري و آن‌ها را به داخل بياوري پس براي چه آن‌ها را اين چند روز همراهي مي‌كردي

متهم پاسخ داد: چون هنوز پولم را از الف. نگرفته بودم آن‌ها را همراهي مي‌كردم تا بتوانم پولم را بگيرم.

قاضي صلواتي با اشاره به اظهارات متهمان ديگر گفت: براساس اظهارات س. به شما پول داده تا به خانواده‌اش برساني شما چقدر پول گرفتي و كجا به آن‌ها تحويل دادي

متهم: من اين فرد را اصلاً نمي‌شناسم و نه مي‌دانم خانه و خانواده‌اش كجا هستند. من اصلا از اين فرد پول و دلار نگرفته‌ام.

قاضي صلواتي مجدداً خطاب به متهم رديف سوم گفت: براساس اقارير اظهارات و گزارشات شما مي‌دانستيد كه اين افراد يك تيم تروريستي هستند و با چه هدفي به ايران آمده‌اند بنابراين در حرف‌هايتان صداقت داشته باشيد.

قاضي صلواتي گفت: شما در وارد كردن اسلحه‌ها به آن‌ها كمك كرده‌اي.

متهم گفت: من اصلا خبر نداشتم و نمي‌دانستم كه كار آن‌ها در ايران چيست.

قاضي صلواتي به اقارير و گزارشات پرونده استناد كرد و گفت: شما نظر دو نفر را جلب كرده بوديد كه به حرم مطهر امام رضا (ع) رفته و مكان‌هاي حساس آن را براي انجام عمليات تروريستي مشخص كنند شما به دو نفر پيشنهاد داديد كه در حرم امام رضا (ع) عمليات انتحاري انجام دهند.

متهم: خير من اصلا چنين كاري نكردم.

قاضي صلواتي گفت: پس لطفا درباره ارتباط خود با گروهك تروريسي داعش توضيح دهيد.

متهم: من هيچگونه ارتباطي با داعش نداشته‌ام كه مي‌توانيد اين موضوع را برويد و پرس و جو كنيد.

مستشار دادگاه خطاب به متهم گفت: پس چرا آن‌ها را براي وارد شدن به ايران كمك كردي و آن‌ها را در ايران اسكان دادي

متهم: من نمي‌دانستم آن‌ها براي چه آمده‌اند و فكر مي‌كردم از آشنايان الف. هستند.

مستشار دادگاه: مگر شما كمربند انتحاري آن‌ها را در زمان ورود نديده بودي

متهم: خير من اصلا نديدم.

پس از اظهارات ضدو نقيض متهم و عدم صداقت دربياناتش نماينده دادستان با كسب اجازه از رياست دادگاه در جايگاه قرار گرفته و بخشي از اقارير متهم را قرايت كرد.

نماينده دادستان تهران گفت: براساس اقارير و اظهارات اين متهم گفته است كه آن‌ها مقدار زيادي اسلحه و مهمات به همراه داشتند كه از من خواستند برايشان بياورم يا در بخش ديگري از اقارير خود گفته است زماني كه آن‌ها وارد مي‌شدند من از يكي از آن‌ها پرسيدم كه براي چه كمربند انفجاري به خود بسته‌ايد كه آن‌ها پاسخ دادند كه اگر ما را گرفتند بتوانيم خود را منفجر كنيم.

نماينده دادستان ادامه داد: براساس اقارير س. يكي ديگر از متهمين گفته است كه ر. ب. از نظر مديريتي بسيار كاربلد است و بسيار مورد اطمينان ق. بوده است.

نماينده دادستان در ادامه به سابقه كيفري متهم هم اشاره‌اي داشته و گفت: اين متهم در سال 86 سابقه بازداشت داشته كه جرم وي قاچاق اسلحه و حمل و نگهداري ادوات جنگي بوده است اين فرد علاوه بر شغل مربي‌گري خريد و فروش خودرو را هم انجام مي‌داده است وي دچار فقر مالي نبوده است.

نماينده دادستان خطاب به رياست دادگاه گفت: متهم در اين عمليات تروريستي تا زمان انجام آن در تهران با آن‌ها همكاري داشته است.

نماينده دادستان با توجه به اظهارات متناقض متهم خطاب به متهم چند سوال پرسيده و گفت: آقاي ر. ب. شما در اقارير خود گفته‌ايد كه اين‌ها از همان بدو ورود با خود جليقه انفجاري كلت و كلاش داشته‌اند. چرا همان زمان كه اين موضوع را فهميديد از آن‌ها جدا نشديد براساس گزارشات آن‌ها در مدتي كه در استان كرمانشاه بوده‌اند گفته بودند كه براي تبليغ داعش آمده‌اند با توجه به آگاهي شما از اين موضوع چرا از آن‌ها جدا نشديد

نماينده دادستان خطاب به متهم پرسيد: شما در زمان ورود آن‌ها به كشور از آن‌ها پرسيده‌ايد كه براي چه جليقه انفجاري به خود بسته‌ايد و آن‌ها پاسخ داده‌اند اگر دستگير شديم خود را منفجر كنيم. با آگاهي شما به اين موضوع چرا شما از آن‌ها جدا نشديد سوال ديگر من اين است كه اگر شما از اهداف آن‌ها خبر نداشتيد پس چرا مداوم آن‌ها را از خانه‌اي به خانه ديگر منتقل مي‌كرديد و حتي ماشين‌هايتان هم تغيير مي‌كرد. چرا وقتي كه فهميديد آن‌ها موادي شيميايي را براي ساخت بمب مي‌خواهند با آن‌ها همكاريتان را ادامه داديد آيا از خودتان نپرسيديد كه چرا آن‌ها چندين بار خانه‌َشان را عوض مي‌كنند و منظورشان از امن نبودن خانه چيست

نماينده دادستان مجدداً‌خطاب به متهم گفت: آيا افراد عادي در رفت و آمد‌ها و سفر به تهران احتياج به اسكورت دارند آيا شما در تيم اسكورت آن‌ها نبوديد آيا شما نبوديد كه آن‌ها را از گلوگاه‌هاي امنيتي عبور مي‌داديد

نماينده دادستان تهران خطاب به قاضي صلواتي گفت: آقاي قاضي بر اساس گزارش وزارت اطلاعات از تيم تروريستي و منزلي كه متهم براي آن‌ها تهيه كرده است اقلامي همچون سه قبضه كلاش يك قبضه كلت يك قبضه مسلسل چهار كمربند انتحاري سه جليقه انتحاري خشاب نارنجك صداخفه‌كن مواد شيميايي پيش‌ساز بمب 50 متر فيتيله 50 عدد چاشني تايمر كيت انفجاري و لوازم فني ساخت اسلحه كشف شده است.

مچنين تعدادي گلوله توپ خمپاره مين خمپاره فسفري نارنجك و مين والمر كشف گرديده كه توسط اين متهم مخفي شده بودند.

در پايان اين جلسه قاضي صلواتي اعلام كرد كه جلسه بعدي 16 ارديبهشت برگزار مي شود.

منبع: فارس

شيعه نيوز