توقيعي ديگر از امام عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف براي شيخ مفيد

در تاريخ پنجشنبه بيست و سوم ذي‌الحجه سال 412 هجري قمري، فرمان ديگري از پيشگاه مقدس اباصالح‌المهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) به افتخار شيخ مفيد صادر شد، برخي بر اين باورند كه در طول 30 سال، 30 توقيع و نامه شريف از ناحيه مقدس حضرت ولي‌عصر(عجل الله تعالي فرجه الشريف) براي شيخ مفيد صادر شده كه در عنوان بسياري از آن‌ها اين جمله نوراني ديده مي‌شود: «برادر گرامي و استوار: شيخ مفيد...»

اما به راستي شيخ مفيد چه ويژگي‌داشت كه اين گونه مورد محبت امام زمان خويش قرار مي‌گيرد، در ادامه نگاهي اجمالي به زندگاني كسي مي‌اندازيم كه حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) او را برادر خويش مي‌داند:

شيخ مفيد محمد بن محمد بن نعمان عكبري در يازدهم ذيقعده سال 336 هجري قمري در عكبراي بغداد، پا به عرصه هستي گذارد، از آن جا كه پدر او شخصي پارسا و مذهبي بود و به تعليم و تربيت، اشتغال داشت، لقب «ابن المعلم» گرفته بود و البته «عكبري» و «بغدادي» نيز دو لقب ديگر او بودند.

وي دوران كودكي خود را در تحت تربيت و تعليم پدر مذهبي‌اش گذراند و به گونه‌اي مراحل حفظ حديث و اصول تحديث و فهم آن‌ها را سريع فرا گرفت كه در پنج سالگي، براي او از «ابن ابي الياس» اجازه روايت گرفتند يا در حالي‌كه هفت سال و چند ماه بيشتر نداشت، از «ابن سماك» نقل روايت كرده است.

او از محضر بيش از هفتاد نفر از بزرگان شيعه، بهره علمي برد و در دانش‌اندوزي، مرز و حدي نمي‌‌شناخت.

*لقب مفيد را چه كسي به شيخ داد

در اواخر ماه صفر سال 416 هجري، نامه‌اي از طرف حضرت ولي‌عصر(عجل الله تعالي فرجه الشريف) براي وي فرستاده شد كه در آن ضمن ستايش و تكريم وي، براي اولين بار، لقب (مفيد) به او داده شد. اين نامه با عبارات زير شروع مي‌شود: «للاخ السديد و الولي الرشيد الشيخ المفيد...»

همچنين در توقيعي ديگر با لطفي افزون‌تر در پنج‌شنبه 23 ذي‌الحجه هجري با اين عبارت: «بسم‌الله الرحمن الرحيم، سلام الله عليك ايها الناصر للحق، الداعي اليه بكلمه الصدق...» عظمت آن عالم فرزانه، به شيعيان ثابت شد.

*متن توقيع امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) به مفيد امتش در 23 ذي‌الحجه

درود خدا بر تو اي ياري رسان حق! و آنكه با گفتار راستين و شايسته، مردم را به سوي حق فرا مي‎خواني!

ما در نامه خويش به سوي تو، خداي جهان آفرين را كه خدايي جز او نيست (و) خداي ما و خداي نياكان ما است، سپاس مي‎گذاريم و از بارگاه با عظمتش بر سرور و سالارمان محمد(صلي الله عليه وآله) آخرين پيام آور خدا و خاندان پاك و مطهرش، درودي جاودانه مي‎طلبيم.

و بعد! دوست راه يافته به حقيقت! خداوند بدان وسيله‎اي كه به سبب دوستان ويژه خود، به تو ارزاني داشته است، وجودت را حفظ و تو را از نيرنگ دشمنانش حراست فرمايد.

*چرا امام زمان(عليه السلام) محل سكونتش را به شيخ مفيد گفت

ما ناظر نيايش(عارفانه و راز و نياز پرشور و پراخلاص) تو با خدا بوديم و از خداي جهان آفرين برآورده شدن آن(خواسته‎ات) را خواستيم.

ما اينك در قرارگاه خويش، در مكاني ناشناخته بر فراز قله‎اي سر به آسمان كشيده، اقامت گزيده‎ايم كه به تازگي به خاطر عناصري بيداد پيشه و بي ايمان، بناگزير از منطقه‎اي پر دار و درخت به اين جا آمده‎ايم و به زودي از اينجا نيز به دشتي گسترده كه چندان از آبادي به دور نيست، فرود خواهيم آمد و از وضعيت و شرايط آينده خويش تو را آگاه خواهيم ساخت تا به آن وسيله در جريان باشي كه به خاطر كارهاي سازنده و شايسته‎ات نزد ما مقرب هستي و خداوند به مهر و لطف خود، تو را به انجام و تدبير اين كارهاي شايسته توفيق ارزاني داشته است.

از اين رو تو كه خداي جهان آفرين با چشم عنايتش كه هرگز آن را خواب نمي‎گيرد، وجودت را حفظ كند، بايد در برابر فتنه‎اي كه جان آنان را كه آن را در دل‎هايشان كشته‎اند، به نابودي خواهد افكند، بايد بايستي! و بايد باطل گرايان بدانديش را بترساني! چرا كه از سركوبي آنان، ايمان آوردگان، شادمان و جنايتكاران، اندوه زده خواهند شد.

*هنگامي كه حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) خبر از واقعه‌اي به شيخ مفيد مي‌دهد

و نشانه حركت و جنبش ما از اين خانه‎نشيني و كناره‎گيري، رخداد مهمي است كه در سرزمين وحي و رسالت، مكه معظمه، از سوي پليدان نفاق پيشه و نكوهيده، رخ خواهد داد، از جانب عنصري سفاك كه ريختن خون‎هاي محترم را حلال شمرده و به نيرنگ خويش، آهنگ جان ايمان آوردگان خواهد كرد، اما به هدف ستمبار و تجاوزكارانه خويش دست نخواهد يافت، چرا كه ما پشت سر توحيدگرايان شايسته‎كردار، به وسيله نيايش و راز و نيازي كه از فرمانرواي آسمان و زمين پوشيده نمي‎ماند، آنان را حفاظت و نگهداري خواهيم كرد.

*راهكارهاي امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) براي در امان ماندن از فتنه‌هاي عصر غيبت براي شيعيانش

بنابراين قلب‎هاي دوستان ما به دعاي ما به بارگاه خدا، آرامش و اطمينان يابد و آسوده خاطر باشند كه خداوند آنان را بسنده است و گرچه درگيري‎هاي هراس‎انگيزي، آنان را به دلهره مي‎افكند، اما از گزند آن عنصر تبهكار در امان خواهند بود و سرانجام، كار با دست توانا و ساخت تدبير نيكوي خدا - تا هنگامي كه پيروان ما از گناهان دوري گزينند- شايسته و نيكو خواهد بود.

هان اي دوست پراخلاص كه همواره در راه ما بر ضد بيدادگران در سنگر جهاد و پيكاري! خداوند همان طور كه دوستان شايسته‎كردار پيشين ما را تأييد فرمود، تو را نيز تأييد كند! ما به تو اطمينان مي‎دهيم كه هر كس از برادران ديني‎ات، پرواي پروردگارش را پيشه سازد و آنچه را به گردن دارد به صاحبان حق برساند، در فتنه نابود كننده و گرفتاري‎هاي تيره و تار و گمراهگرانه، در امان خواهد بود و هر آن كس كه در دادن نعمت‎هايي كه خداوند به او ارزاني داشته، به كساني كه دستور رسيدگي به آنان را داده است، بخل ورزد، چنين كسي در اين جهاد و سراي ديگر، بازنده و زيانكار خواهد بود.

*دلايل تاخير ظهور از زبان حضرت حجت(عجل الله تعالي فرجه الشريف)

دوست واقعي! اگر پيروان ما - كه خداي آنان را در فرمانبرداري خويش توفيق ارزاني بدارد – به راستي در راه وفاي به عهد و پيماني كه بر دوش دارند، همدل و يكصدا بودند، هرگز خجستگي ديدار ما از آنان به تأخير نمي‎افتاد و سعادت ديدار ما، ديداري بر اساس عرفان و اخلاص از آنان نسبت به ما، زودتر روزي آنان مي‎گشت.

از اين رو (بايد بدانند كه) جز برخي رفتار ناشايسته آنان كه ناخوشايند ما است و آن عملكرد را زيبنده اينان نمي‎دانيم، عامل ديگري ما را از آنان دور نمي‎دارد، خداوند ما را در ياري بسنده و نيك، كارساز است و درود او بر سالار و هشدار دهنده ما محمد(صلي الله عليه وآله) و خاندان پاكش باد!

شيعه نيوز