آيت الله سيد محمد حجت كوه‏كمري

آيت الله العظمي سيد محمد حجت كوه‏كمري، جانيشين مؤسس حوزه علميه قم و موسس مدرسه علميه حجتيه، در سال 1310 هجري قمري در كوه‏كمر يكي از توابع تبريز به دنيا آمد. پدر گرامي‏ش آقا سيدعلي بود كه خود از عالمان و معاريف ديار خود بود.

مقام علمي

مرحوم حجت (1301ـ1372ق) در دوران كودكي و نوجواني در شهر خود مشغول تحصيل شد و برخي از علوم مانند ادبيات و مقدمات فقه و اصول و رياضيات را با مطالعه بدون نشستن در محضر استاد، فراگرفت.

سپس در بيست سالگي راهي نجف اشرف شد تا از محضر اساتيد بزرگ آن زمان استفاده‏هاي كامل را ببرد. بعد از مدتي ايشان به درجه اجتهاد نايل آمدند و در نجف اشرف از مدرسين مبرز محسوب شدند.

آيت الله حجت بر اثر بيماريي كه بر ايشان عارض شد، در سال 1349 قمري به ايران مراجعت كرده و در شهر مقدس قم ساكن شدند و در اين شهر به تدريس مشغول شدند. و در ضمن از ملازمين و مشاورين عالي مرحوم آيت الله العظمي حايري نيز بودند.

در دوراني كه مرحوم حجت مشغول تحصيل علوم ديني و عقلي بودند از اساتيد فراوان و نامداري استفاده كردند كه برخي از آن بزرگواران عبارتند از: مرحوم پدر بزرگوارشان، آيت‏الله يزدي،آيت‏الله سيد ابو تراب خوانساري، آيت‏الله شريعت اصفهاني، ميرزا حسين ناييني، سيد محمد فيروز آبادي، شيخ ضياء الدين عراقي ‏آقاي شيخ عبد الله مامقاني، سيد حسن صدر، شيخ محمد باقر بيرجندي و بسياري از علماي ديگر.

اما مرحوم آيت‏الله حجت كوه‏كمري تأليفات و آثار گرانمايه‏اي نيز از خود به‏جاي گذارده است كه اين كتب ارزشمند عبارتند از: الاستصحاب، البيع، تنقيح المطالب المهمة في عمل الصور المجسمة، جامع الاحاديث و الاصول،، حاشية الكفاية في الاصول، الوقف، الصلوة، لوامع الانوار الفردية في مرسلات الآثار النبوية، مستدرك المستدرك في استدراك ما فات عن صاحب المستدرك.

اساتيد و شاگردان

آيت الله حجت در نجف اشرف و قم مقدسه داراي شاگردان بسياري بوده‏اند كه همگي از اكابر زمان خود محسوب مي‏شدند. در اينجا به برخي از اين عزيزان اشاره‏اي خواهيم داشت: سيد محمد حسين طباطبايي، شيخ مرتضي حايري، دكتر مهدي حايري، سيد محمد داماد، شيخ ابراهيم مراغه‏اي، سيد ابراهيم علوي مقبره‏اي، احمد قمي، شيخ اسحق قفقازي، شيخ اسداللّه كاشاني، سيد اسداللّه ده خرقاني، شيخ محمد تقي تهراني، شيخ محمد تقي گيلاني، سيد محمد حسن مدرس، شيخ محمد حسن مازندراني، سيد محمد حسين آل طه، سيد محمد رضا آل محمد، شيخ محمد رضاي فقيهي و بسياري از فضلاء ديگر كه برخي تا يكصد و چهل نفر از اين علماء را ذكر كرده‏اند.

جانشيني مرحوم مؤسس

زماني كه آيت‏الله حايري در سال 1355 هجري قمري از دنيا رفت، آيت‏الله حجت كوه كمره‏اي از كساني بود كه آيت‏الله حايري امور اداره حوزه علميه قم را براي آنها وصيت كرده بود. حتي در زمان حيات آيت‏الله حايري نيز خواندن نماز در حرم حضرت معصومه(س) را به ايشان واگذار كرده بودند.

البته بعد از رحلت آيت‏الله حايري مرجعيت آيت‏الله حجت نيز فراگيرتر شد تا جايي كه با رحلت آيت‏الله اصفهاني و آيت‏الله قمي مؤمنين از سراسر جهان اسلام به ايشان متوجه شدند و از لحاظ كثرت مقلدين پس از آيت‏الله بروجردي اولين مرجع عالم تشيع بود.

از جمله كارهايي كه آيت‏الله حجت در زمان تصدي و رياست حوزه علميه قم انجام داده است، سامان دادن به وضع معيشتي طلاب كه آن روزها طلاب به سختي زندگي خود را مي‏گذراندند و همچنين ساخت مدرسه حجتيه بود كه ايشان با كمك خيرين در وسعتي بيش از 13 هزار متر مربع به پايان رساند و در همين مدرسه كتابخانه باشكوهي نيز برپا كردند.

خصوصيات مرحوم حجت

آيت الله العظمي حجت داراي حافظه قوي و ذهن سرشاري بود، به طوري كه خود ايشان مي‏فرموده است:"اگر 20 سال پيش حديثي را در بحار الانوار ديده باشم با فضل الهي هم اكنون مي‏توانم بگويم عين روايت چه بوده و در كدام‏ صفحه آن قرار داشته است."

مرحوم حجت از تظاهر و چاپلوسي و تعريف ديگران هميشه گريزان بودند و هميشه به اطرافيان خود گوشزد مي‏كردند كه:"راضي نيستم نام مرا بر منابر ببريد."

همچنين آيت‏الله حجت داراي اراده قوي و عزمي راسخ بودند، كه اين عزم راسخ در مورد ترك سيگارشان معروف است. چنانچه از مرحوم آيت الله مطهري نقل شده است كه تا قبل از بيماري ريه آيت‏الله العظمي حجت، ابشان به طور مستمر سيگار مي‏كشيدند ولي به يكباره و با دستور طبيبشان، با يك تصميم و با يك كلمه، براي هميشه سيگار را ترك كردند.

وفات

مرحوم آيت الله حجت كوه‏كمري سرانجام بعد از يك عمر تدريس و تعليم شاگردان و خدمت به اسلام و مردم مسلمان، در سوم جمادي‎‏الاولي سال 1372 هجري قمري و در سن 62 سالگي در شهر مقدس قم از دنيا رفت، و بعد از يك تشييع به ياد ماندني، در مدرسه حجتيه‏اي كه خود تاسيس كرده بود، به خاك سپرده شد.

منابع

ريحانة الادب، محمدعلي مدرس تبريزي، چاپخانه شفق، تهران.

آيينه دانشوران، سيد عليرضا ريحان يزدي، نشر كتاب، تهران.

آثار الحجة، محمد رازي، كتابفروشي اسلاميه، تهران.

نور علم، شماره يكصد و چهلم.

نويسنده: سيد محمد ناظم‏زاده قمي

اينا