به دلايلي كه برخي آن را كوتاهي به ساحت مقدس حضرت صديقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله عليها) عنوان ميكنند سالروز شهادت ايشان سالها به صورت غير رسمي بود و شايد خيلي دير ولي اين اتفاق صورت پذيرفت و شهادت حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) رسما تعطيل اعلام شد.
چند سال پيش گفتگويي با يكي از فرزندان مرجع عاليقدر شيعه آيت الله وحيد خراساني داشتم و ايشان داستاني را با اين مضمون برايم نقل كردند:
در سفري كه آقاي خاتمي در دوران رياست جمهوريشان به قم داشتند ديداري با آقاجان (آيت الله وحيد) گذاشته شده بود از روز قبل نيروهاي امنيتي آمدند و اقدامات خاص و محل ديدار را بررسي كردند. روزي كه رياست جمهور وقت به منزل آقاجان آمدند در خلال ديدار آقاجان به آقاي خاتمي رو كردند و گفتند: بياييد برويم در آن اتاق!
آقاي خاتمي پذيرفتند ولي نيروهاي امنيتي كه وظيفه امنيت را بر عهده داشتند كمي نگران شدند ولي آقاي خاتمي همراه با آقاجان وارد اتاق ديگري شدند. مدتي بعد كه ايشان از اتاق بيرون آمدند و خداحافظي ميكردند رو به من و اخوي كردند و گفتند: آقازاده ها امشب در آن اتاق بر من شبي گذشت كه گمان نميكنم در طول حياتم ديگر تكرار گردد! من (مسعود بحريني) از آقازاده آيت الله وحيد سوال كردم شما نپرسيديد چي گذشت! ايشان گفتند: خير.
مدتها اين علامت سوال در ذهنم مانده بود و تصميم داشتم در گفتگويي با رياست جمهور وقت اين سوال را از ايشان بپرسم كه به دلايلي الان امكانش وجود ندارد.

مصاحبه اي را با آقاي سيد محمد علي ابطحي رييس دفتر رياست جمهور وقت انجام دادم كه به شرح زير است:

جناب آقاي ابطحي ضمن تشكر از جنابعالي دوستداريم شرح ماوقع سفر آقاي خاتمي به قم و ديدار ايشان با آيت الله وحيد خراساني و چگونگي طرح و تصويب تعطيلي سالروز شهادت حضرت زهرا (سلام الله عليها) را براي مخاطبين ما نقل فرماييد.

سلام عليكم و رحمة الله.
در سفر استاني آقاي خاتمي به قم ديدار مراجع عظام به صورت طبيعي در برنامه ايشان قرار داشت. در اين ملاقات ها كه من و هيات همراه ايشان حضور داشتند معمولا حضرات مراجع تقليد نظراتشان را در مورد مسايل فرهنگي و يا معيشتي مطرح مي كردند و از سوي رييس جمهور نيز توضيحاتي ارايه مي شد. و جلسه به اتمام مي رسيد. اين ديدار ها در بيروني دفاتر و بيوتات انجام مي شد و جمع حاضر نيز در جلسه بودند.

عصر كه به ديدار آيت الله وحيد رفتيم ما (هيات همراه آقاي خاتمي) به اتفاق ايشان وارد اتاق بيروني ايشان شديم و نشستيم. احوالپرسي هاي جاري صورت گرفت و پس از صرف چاي آيت الله وحيد با همان لهجه شيرين و شمرده شان به آقاي خاتمي گفتند: كه من در اين اتاق بغلي كاري دارم با شما و دست آقاي خاتمي را گرفتند و بلند شدند. نگاهي به هم انداختيم و با لبخندي رفتند. محافظان از نبود آقاي خاتمي در اتاق معهود نگران شده بودند. با اشاره با من حرف مي زدند كه چه كنيم!
از لحاظ قانوني حق نداشتند رييس جمهور را تنها بگذارند و از طرفي بيت آيت الله وحيد بود و نگراني وجود نداشت. ما هم در همين بيروني بدون حضور آقايان وحيد و خاتمي گعده كرديم.

يكي از بزرگان همراه كه داب آيت الله وحيد را مي شناخت سر به گوش من كرد و گفت حدس ميزنم در مورد شهادت حضرت زهرا(سلام الله عليها) باشد.

من استبعاد كردم. بعد از حدود نيم ساعتي با حالتي منقلب بيرون آمدند. چشم هاي هر دو سرخ بود. مشخص بود كه گريه كرده اند. فضا سنگين و ساكت بود. جوري نبود كه بنشينيم و گعده اي با حضور ايت الله وحيد داشته باشم. همه بلند شديم و خداحافظي كرده و رفتيم.

از آقاي خاتمي بعد از ديدار در مورد محتواي ديدار پرسيدم. تا جايي كه در خاطر دارم ايشان گفت: آيت الله وحيد منقلب بودند و به من گفت از اول انقلاب من به همه مسولان پيشنهاد داده ام كه افتخار تعطيلي روز شهادت صديقه كبرا را نصيب خود كنند. اين افتخار نصيب هيچكس نشده است و هيچكدام اين را جدي نگرفته اند. اما اين افتخار نصيب شما خواهد شد. بعد كلي در فضايل و مناقب زهراي مرضيه صحبت كردند [ اينجا هر دو به گريه افتاده بودن] آقاي خاتمي نتوانسته بود جلو اشكش را بگيرد.
بعد از تعريف ماجرا آقاي خاتمي به من گفت: من به آيت الله وحيد قول دادم كه شهادت حضرت زهرا (سلام الله عليها) را تعطيل كنم. راه هاي قانوني اش را بررسي كنيد.

مي دانستم كه تعطيلي بايد به صورت لايحه در آيد و پس از تصويب در دولت به عنوان لايحه براي تصويب به مجلس برود. بعد از رسيدن به تهران از طريق كميسون لوايح موضوع مصوبه تعطيلي به هييت دولت رفت. موضوع در دولت به عنوان مصوبه كميسيون لوايح مطرح شد. در آن جلسه آقاي خاتمي خيلي قاطع گفتند كه من به آيت الله وحيد قول داده ام كه روز شهادت حضرت زهرا (سلام الله عليها) تعطيل رسمي شود و فرصتي براي بحث و گفتگو نبود. تصويب شد و به مجلس ارسال شد.

در اين ميان در ديداري كه آقاي خاتمي با رهبري معظم انقلاب داشتند هم موضوع مطرح شده بود. در آن ايام تعطيلي نيمه رسمي كه در تقويم ها ثبت شده بود فاطميه اول بود. گمان ميكنم توصيه رهبر معظم انقلاب بود حالا كه قرار است تعطيلي باشد يكباره تاريخ تعطيلي را در فاطميه دوم بگذاريد.
لايحه هم براي همان فاطمه دوم تهيه شد و كساني در اين فاصله تلاش كردند كه جلو اين لايحه را بگيرند. آقاي ناطق نوري رييس مجلس وقت نيز علاقمند به تصويب آن بود. قاطعيت آقاي رييس جمهور مبني بر وعده اي كه به آيت الله وحيد داده بود باعث مي شد كه كار با سرعت پيش برود و نهايتا به تصويب رسيد.


شيعه نيوز