حجت الاسلام و المسلمين سيد مرتضي كشميري روز گذشته در خطبه هاي نماز جمعه در مركز اسلامي الحسيني در"پيتربورو" با اشاره با فرا رسيدن سالروز ميلاد امام رضا عليه السلام اين روز را به حاضران و شيعيان جهان تبريك گفت.

ايشان گفت: امام رضا عليه السلام در دوره خود نقش مهمي در نشر انديشه اهل بيت(عليهم السلام) و تبيين آموزه هاي اين مدرسه و بيان حقانيت اهل بيت(عليهم السلام) در تصدي منصب امامت داشت و اين واقعيتي است كه حتي مامون عباسي هم به آن اشاره مي كند و در پاسخ نامه تعدادي از بني هاشم چنين مي نويسد: «هيچ كدام از مهاجران براي پيامبر(صلي الله عليه وآله) مانند علي بن ابي طالب(عليه السلام) نبود. علي بود كه پيامبر را ياري و جان او را حفظ كرد.. علي صاحب ولايت در حديث غدير خم است و پيامبر(صلي الله عليه وآله) درباره او فرمود: تو براي من همچون هارون براي موسي هستي با اين تفاوت كه پس از من پيامبري نيست. علي محبوب ترين مردم نزد پيامبر بود كه پرچمدار خيبر است و كسي است كه رو در روي عمربن عبد ود ايستاد و او را بر زمين زد. علي برادر پيامبر است».

مامون در ادامه اين نامه درباره مظلوميت اهل بيت(عليهم السلام) و جنايت هاي عباسي ها مي نويسد: «سپس همان طور كه مي دانيد ما و بني اميه يكي هستيم تا اينكه خلافت به ما رسيد و ما شيعيان را ترسانديم و بر آنها سخت گرفتيم و بيش از دوره بني اميه آنهار ا كشتيم».

سيد كشميري افزود: مامون در بيشتر سخنان خود از فضايل اهل بيت(عليهم السلام) سخن مي گفت و علاوه بر اين در مورد برتري امام رضا(عليه السلام) به خلافت نيز سخن مي گفت و به اين واقعيت اعتراف مي كرد.

نماينده آيت الله سيستاني ادامه داد: امام رضا(عليه السلام) در زمان حيات خود نشست ها و مناظره ها و گفتگوهاي علمي زيادي با رهبران ديني و علمي زمان خود برگزار كرد كه بيشتر اين مناظره ها با دعوت مامون برگزار مي شد كه مي خواست امام رضا(عليه السلام) را به چالش بكشاند و محكوم كند و به همين منظور به واليان خود دستور داده بود علماي بزرگ را به خراسان بفرستند و مسايل پيچيده را با امام رضا(عليه السلام) مطرح كنند اما امام رضا با سعه صدر به تمام اين سؤالات پاسخ مي داد و برخي از شاگردان امام رضا(عليه السلام) تعداد اين پرسش ها را تا بيست هزار ذكر كره اند كه اكنون فقط تعداد اندكي از آنها به دست ما رسيده است.

سيد مرتضي كشميري گفت: امام رضا(عليه السلام) شاگردان زيادي داشته و راويان زيادي از چشمه جوشان علوم و معارف ايشان بهره برده اند و برخي علما تعداد شاگردان امام را تا ۴ هزار نفر ذكر كرده اند كه در علوم مختلف از امام استفاده كرده اند.


گروهي از مبلغان با نماينده آيت الله سيستاني در اروپا ديدار كردند

گروهي از مبلغان و روحانيون اروپا در مركز اسلامي امام علي(عليه السلام) در لندن با حجت الاسلام و المسلمين سيد مرتضي كشميري نماينده آيت الله العظمي سيستاني در اروپا ديدار كردند تا از رهنمودهاي ايشان درباره تبليغ در انگلستان بهره مند شوند.

در اين ديدار حجت الاسلام سيد منير الخباز سخنراني كرد و در سخنان خود ضمن اشاره به آيه «فلولا نفر من كل فرقة منهم طايفة ليتفقهوا في الدين ولينذروا قومهم اذا رجعوا اليهم لعلهم يحذرون»: (پس چرا از هر فرقه‏اي از آنان دسته‏اي كوچ نمي‏كنند تا [دسته‏اي بمانند و] در دين آگاهي پيدا كنند و قوم خود را- وقتي به سوي آنان بازگشتند بيم دهند- باشد كه آنان [از كيفر الهي‏] بترسند) گفت: اين آيه به سه عنصر اصلي تبليغ براي يك مبلغ موفق اشاره مي كند كه عبارتند از: تفقه در دين انذار و هشدار.

وي در مورد تفقه در دين گفت: تفقه در دين با فهم ديني و داشتن اطلاعات كلي درباره دين تفاوت دارد و تفقه در دين به معناي رسيدن به عمق مفاهيم ديني و آموختن اصول و فروع دين با دقت است و اگر مبلغي چنين فهمي از دين نداشته باشد تبليغ او كامل و موفق نخواهد بود.

الخباز در توضيح عنصر انذار در تبليغ نيز گفت: انذار به معناي ارتباط دادن مفاهيم و معارف با واقعيت زندگي مردم است و هنري است كه مبلغ بايد آن را فرابگيرد زيرا انذار به معناي تذكر دادن مكلف به آغاز و پايان انسان و خداوند و آخرت است و اين در صورتي محقق مي شود كه مبلغ بتواند ميان معارف ديني و احساسات مكلف ارتباط برقرار كند و او را بيدار كند.

وي سومين عنصر تبليغ را هشدار (تحذير) دانست و گفت در انذار دادن هدف مبلغ اين نيست كه مكلف بترسد بلكه انذاري مطلوب است كه منجر به تحذير بشود و در جان مكلف تاثير بگذارد و اثر آن در زندگي او مشهود شود.

شيعه نيوز