حجت‎الاسلام فرهاد عباسي امروز در همايش صدوقين كه در مزار علي بن بابويه قمي در قم برگزار شد با اشاره به شخصيت و جايگاه علمي والاي شيخين صدوقين گفت: قم در هر معياري كه مورد مطالعه قرار گيرد قطعا در بهترين و بالاترين جايگاه آن به دو شخصيت يعني شيخين صدوقين مي بالد زيرا اين دو شخصيت از بزرگترين و تاثيرگذارترين شخصيت ها در مكتب علمي قم هستند.
وي افزود: در پله اي بالاتر حتي اگر بخواهيم مكتب تشيع را نيز در يك نگاه بررسي كنيم باز هم بايد از شيخين صدوقين به عنوان بزرگترين و تاثيرگذارترين رهبران علمي پس از ايمه طاهرين(عليهم السلام) هستند كه در جريان علمي شيعي نقش آفرين بودند.
اين حديث شناس حوزوي با ذكر اين مطلب كه كل جامعه اسلامي به مكتب صدوقين محتاج است بيان كرد:اين دو شخصيت بزرگوار براي همه اقشار جامعه ره آورد داشتند و هيچ قشري وجود ندارد كه از آنچه ايشان به ارمغان آورده‌اند بي نصيب بماند.
قايم مقام مركز تخصصي حديث حوزه گفت: شيخين صدوقين در يكي شريفترين خانواده هاي علماي تاريخ شيعه مي زيستند صدوقين از خانواده‌اي هستند كه طي 300 سال 28 عالم و رهبر ديني به جامعه شيعي عرضه كردند راس اين هرم خانوادگي صدوق پدر است كه يك رهبر ديني به تمام معني بود صدوق پدر هم طبقه با شيخ كليني است يعني اساتيد آنها يكسان بودند.
حجت الاسلام عباسي گفت: صدوق پدر محضر سه تن از نواب اربعه امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) در زمان غيبت صغري را درك كرده است و با دو نفر از آنها مكاتبه علمي داشته است.
وي بيان كرد: به طور خاص غيبت صغري سرآغاز يك سطح جديد از انديشه شيعي است كه مردم به سوي علما رفته و احكام دين را به سفارش ايمه از آنها مي‌گرفتند در كنار اين نواب خاص بزرگاني مثل صدوق پدر در جايگاه اول علمايي بودند كه مردم به چشم نايب خاص امام به آنها نگاه مي‌كردند و بدون هيچ شك و شبهه‌اي از محضر آنها سود مي‌بردند.
مدير مركز تخصصي حديث حوزه گفت: ايشان به قدري از جامعيت علمي برخوردار بود كه حتي نواب اربعه نيز وقتي به يك سري از كتب روايي برخورد مي‎كردند آنها را براي تاييد صحت به قم مي‌فرستادند صدوق پدر بنيانگذار مكتب اجتهادي از احاديث بود كه همه علماي بعد از ايشان در اين خصوص استفاده مي‎‌كردند.
وي اظهاركردند: صدوق پدر به همراه شيخ كليني و آخرين نايب خاص امام زمان(عج) در يك سال رحلت كردند و به همين دليل يك خلا عجيب در جهان تشيع ايجاد شد ولي همگان دلخوش به بزرگاني چون شيخ صدوق (پسر)و ساير علمايي كه در اين مكتب تعليم ديده بودند بودند تا اين بزرگان اين راه را ادامه دهند.
قايم مقام معاون آموزش و امور حوزه هاي علميه با بيان اين مطلب كه شيخ صدوق(پسر) از بزرگترين عالمان جهان تشيع است كه مرجعيت علمي خاصي در جهان تشيع داشت گفت: در عين حال نيز كثيرالسفر بود اين سفرها براي جمع آوري احاديث و اثبات وثاقت اين احاديث و هم چنين عرضه مكتبي علمي قم به اين بلاد انجام مي‌شد.
وي اظهاركرد: ايشان مكتب فكري قم را به اين بلاد در ايران و كشورهاي اطراف منتقل كرد و احاديث و سرمايه‎‌هاي علمي آنها را نيز با خود به قم آورد و در اين مكتب وارد كرد.
حجت الاسلام عباسي بيان كرد: قم و بغداد دو مكتب علمي و حديثي خاص در جهان تشيع و اسلام بودند و آنها اجازه ورود و نقل از هيچ محدثي از شهر مقابل را نمي‌دادند مگر اينكه آن محدث و عالم به حدي قوي باشد كه او را اعلم بدانند و در مقابل او سخني بالاترنداشته باشند در همين شرايط ايشان وقتي در سن زير 40 سالگي وارد بغداد شد كه پس از ورود مراجع و علماي بغداد در درس ايشان حاضر مي‌شدند.
وي گفت: شيخ صدوق اهل ذوق و نوسازي بود و تاليفات بي نظيري در تاريخ تشيع كه بيش از 300 اثراست به جاي گذاشت حتي علامه مجلسي انگيزه خود از تاليف بحارالانوار را زمينه‌اي مي‎داند كه شيخ صدوق براي ايشان ايجاد مي‎كند.
منبع: حوزه نيوز
شيعه نيوز